• Zarejestruj się

Twin Atlantic - "Gla"

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

„GLA” to czwarty album w dorobku zespołu Twin Atlantic. Młody zespół z Szkockimi korzeniami, zawsze tworzył piosenki z pasją oraz z wielkim zaangażowaniem do tekstów i muzyki. Dzięki manierze śpiewania wokalisty którą nie trudno nie zauważyć na poprzednich albumach zespołu tj. „Free” oraz „Great Divide”, zespół może się poszczycić fanami nie tylko w zakątkach całej Europy a także w Australii czy nawet w RPA, gdzie grupa koncertowała w ostatnim roku. O nadchodzącym albumie było już słychać a raczej widać, w bardzo charakterystyczny sposób, zespół w lutym na swoim instagramie pokazywał zdjęcia ze studia z Los Angeles. Producentem były został wcześniej znany z produkcji takich albumów zespołu jak U2 , z Twin Atlantic współpracował po raz drugi. Pierwszy singiel zatytułowany „No Sleep” ukazał się na początku czerwca w audycji Annie Mac w Radiu BBC 1 dzień później mogliśmy usłyszeć na jednym z potrali streamingowych Spotify kolejną piosenkę „Gold Elephant::Cherry Alligator” mocne gitarowe granie, które idealnie wplata się wraz z tekstem i perkusją. „Ah, kiss it good, kiss it real good, let me feed the aligator..” pierwsze słowa rozpoczynające czwarty krążek pt. “GLA” do którego został nagrany krótki teaser pokazuje w tle- ich ukochane miasto w którym prawie 10 lat temu wszystko się zaczęło. Agresywna gitara, wokal i tekst to tylko niektóre elementy, które przewijają się przez całą płytę.  Oprócz agresywności jest też bardzo dobra rytmika którą możemy już dostrzec w „No Sleep” a także typowy dobry tekst dla szkockich muzyków „We’re not gonna sleep no more I take pills and I drink alcohol Ready or not day dreaming got to stop”. Jednym słowem szkoda czasu na spanie , trzeba się bawić, zwłaszcza w takim miejscu jakim jest Glasgow. Miasto rozrywki, beztroskiej zabawy a także miasto dobrej muzyki, którym przykładem są właśnie Twin Atlantic.  Po dwóch dobrze znanych nam utworach czas na „You Are The Devil”. Obok takich piosenek jak „I Am Animal” czy „Fall Into The Party” skoczna piosenka „You Are The Devil” idealnie wpasowałaby się w klimat poprzedniej płyty z 2014 roku „Great Divide”. Jak to przeważnie bywa każda płyta ma jakieś mocne strony jedną z nich jest utwór „Overthinking” wgłębiając się w tekst możemy zauważyć, jak bardzo członkowie zespołu są zakochani w tym mieście. „Spent my whole life Living in sandstone and looking at blankets of clouding beating down (…) Built walls around the river. A bridge to the power.” To kolejna piosenka, która przez swój całokształt ma swoją niepowtarzalną moc, która do mnie przemawia. „People love People hate Tell them I can’t change (..) 

People love their own voice more than anything People laugh, people scream,Until you listen to tchem I wouldn’t listen to tchem (..)” warstwą tekstową przypomina “The Ones That I Love (Intro)” (Great Divide). To piosenka o młodych ludziach, którzy czekają na swój głos, nie chcą zmieniać niczego w swoim życiu, chcą pozostać sobą.  Gdy pierwszy raz zobaczyłam tracklistę albumu zaciekawiły mnie trzy tytuły „Overthinking”, „Valhalla” oraz „Ex El”, który został zaprezentowany w Beat 1/Apple Music w audycji Zane Lowe. Głos Słysząc pierwsze dźwięki „Ex El”  mam wrażenie, że wokalista grupy Sam McTrusty  jest pogrążony w smutku, a wręcz chcę mu się krzyczeć, jednak ten krzyk nie jest taki jak np. w singlu „No Sleep” czy w „I Am Alive” ,krzyk ten jest inny niż jak do tej pory mogliśmy usłyszeć Sama. Piosenka jest bardzo charakterystyczna i na pewno jedna z moich ulubionych i nie tylko z tego albumu ale w ogóle w twórczości szkockiego zespołu.  Drugim intrygującym tytule na płycie było wcześniej wspominane „Valhalla” cokolwiek to znaczy (nie wiadomo jakie znaczenie ma dla samego zespołu)*  nie przeczuwałam , że ten właśnie utwór będzie jednym z najlepszych. Urzekło mnie w nim to,że jest równie mocny za każdym razem jak tylko włączę ten utwór , wszystko jest w nim dopracowane można nawet rzec,że to „siostra” – „Cell Mate” (Great Divide). „Echo inside my mouth Echoing around Valhalla Heavyweight weaporny chemical theraphy (…) Woo hoo, that’s such a beautiful face” . Charakterystycznym wydziękiem w “Valhalli” jest powtarzający się w refrenie “Woo hoo” , które automatycznie daje się we znaki I może “chodzić” cały czas po głowie. * Walhalla (pisownia oryginalna)-w mitologii nordyckiej to miejsce przebywania poległych w chwale wojowników,których z pola bitwy zabierały walkirie, a na progu Walhalli witał ich Bragi. Walhalla to kraina wiecznego szczęścia.*  „I Am Alive” to piosenka , złudnie przypominająca piosenkę grupy jaką już kiedyś słyszałam może coś na miarę już wspominanego „Cell Mate” jednak skutek marny , nie mówię że to najsłabsza piosenka bo do „GLA” bardzo dobrze pasuje aczkolwiek są lepsze utwory na płycie chociażby kolejny trwający ponad 5 minut utwór „Whispers”. „This is all we’ve ever know Everything we’ve ever owned easy part (..) All I hear are whispers Dying was the easy part There’s nothing left in the end so journey far” utwór ten jest swojego rodzaju pożegnaniem z najbliższymi ,a raczej reflaksją przed utratą kogoś/czegoś w swoim życiu. I ta końcówka..warto zwrócić uwagę na ten utwór w szczególności.   Następnym utworem na “GLA” jest spokojna akustyczna 

piosenka o pokonywaniu swoich słabości, o znalezieniu czegoś ważnego w życiu, a przedewszytskim o odnalezieniu siebie, mowa o „A Scar To Hide”. „Cos I’ll keep on breaking till there’s nothing left to of This stone cold person you think that you love”. “Missing Link” drugie “Hold On”? Taka sama przebojowość, energia, styl jednak niechciałabym by trzecim singlem z nowej płyty była oto właśnie ta piosenka. Na trzeci singiel przyjdzie jeszcze czas, za to na drugi singiel wybrano „The Chaser” wyniosłą piosenkę z silnym refrenem, która na pewno będzie idealnie pasować na koncertach, i do tego ten „buntowniczy” tekst. „I want a rebel Atomic heavy hitter Super future desing(…)”. “Mothertongue” bardzo dobre podsumowanie płyty. “I’ve been lonely I’ve been holding out for days I miss you spirit I am more tham just a name (…) Who needs the world to talk the same” słychać w nim tęsknotę za swoim ojczystym krajem. „Be worthy of your prize When it’s time to leave you I’ll miss you brutal skies You’ll drape out all your colours But I’ll never pick a side” , głos Sama brzmi tak rozczarowująco jakby nie miał już wrócić do swojego ukochanego oddanego domu jakim jest jego ojczyzna. Myślałam,że lepszego albumu nagrać się nie da, a jednak... Twin Atlantic stanęli na wysokości zadania i nagrali świetny album, pomimo niektórych zbieżnych podobieństw do płyty z 2014 roku to jednak zupełnie inny album i tak powiedział wokalista we wcześniejszych wywiadach zespół poniekąd wrócił do swoich korzeni.

Connect with Twin Atlantic:
Official - http://twinatlantic.com
Facebook - http://facebook.com/twinatlantic
Twitter - http://twitter.com/twinatlantic
Instagram - http://instagram.com/twinatlantic
YouTube - http://youtube.com/twinatlantic
Soundcloud - http://soundcloud.com/twinatlantic

 

 

VIDEO

Czytany 284 razy
Więcej w tej kategorii: « Appleseed - Heat From The Sun!

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Subskrybuj nas!

 

Polecane CD

Nadchodzące Wydarzenia

Kwiecień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Polecane wydarzenia

Reklama

Zapisz się i bądź na bieżąco!

Polecane Video

Polecane Recenzje

Nasze Strony

ddm otherstudio othervideo othermusic